psychické vyčerpání

 

 

 

Většina z nás se někdy v průběhu života dostane do stavu krize, kdy se psychický tlak stane nezvládnutelným a zdá se, že se každou chvíli zhroutíme. Je dobré mít připravený "nouzový plán", jak v takové chvíli ulevit svojí duši. Následující postup "první psychické pomoci" využijete také při práci se zhroucenými blízkými nebo i svými klienty.

Část těchto rad se týká životního stylu a režimu, a pokud jste se dostali do nesnesitelného stavu právě díky nim, budete zřejmě muset nakonec tyto prvky učinit trvalou součástí svého životního rytmu.

1. Zredukujte veškerá svá očekávání od sebe sama, ambice a cíle.

První a nejdůležitější úkon člověka, který se dostal do krize, spočívá v tom uvolnit svoji duševní kapacitu na řešení vzniklé krize. To znamená, že budete muset pustit - dočasně nebo trvale - mnoho svých očekávání od sebe sama, ambicí a cílů, které držíte.

Pusťte se. Myslím to vážně. Drasticky omezte svoje požadavky na sebe sama. Vaší ambicí teď není dokončit doktorát, zachránit blízkého člověka nebo vztah ani udělat kariérní průlom. Vaším aktuálním úkolem je přežít.

Teď už nemá smysl spekulovat nad tím, jak jste se do této situace dostali, to stejně pochopíte až s odstupem času a až se vám vrátí energie na jasné myšlení. Zkuste přijmout východisko, že vaše současné myšlení obsahuje nějaký zásadní problém, který vás do této situace dostal. Proto jej zkuste úplně odložit a co nejvíce omezit svá očekávání.

Hrozí vám krize? Otestujte svou míru energie pomocí seznamu příznaků psychického oslabení a podnikněte 3 jednoduché kroky dříve, než bude pozdě.

Většina zhroucených lidí je výjimečná tím, kolik se toho snaží zvládat a stíhat až do chvíle, než je zradí jejich vlastní tělo, nebo se psychické příznaky (např. úzkosti) stanou ochromující. Většinu duševních nemocí lze přičíst na vrub nějaké formě vyčerpání a přetížení mysli. (Více o projevech oslabení.) Vaším prvním krokem je učinit vůči sobě akt soucitu a sejmout ze sebe sama svoje očekávání výkonu. Pokud jste ambiciózní a připoutaní ke svým cílům, zkuste se rozhodnout takto: svých cílů se nevzdáváte. Pouze je nyní odkládáte, abyste se mohli naplno věnovat úkolu, který je k jejich dosažení nezbytně nutný. Vaším úkolem je nyní vytvořit si podmínky, ve kterých můžete stabilně fungovat a obnovit svou energii.

Pokud vám to pomůže, zkuste pouze drasticky redukovat časový horizont, ve kterém přemýšlíte. Neřešte, co bude zítra nebo i za pár hodin. Soustřeďte se plně na současný okamžik, protože za pár hodin může být všechno jinak.

2. Odstřihněte se od veškerých toků informací, které vás rozptylují (televize, telefon, veřejné prostory).

S tím souvisí potřeba zredukovat také přísun informací a podnětů, které vstřebáváte. Kdyby vaše mentální kapacita byla bděle nasměrována vůči vlastnímu přožívání, vlastnímu tělu a potřebám, do tohoto stavu byste se nedostali. Abyste se dostali k příčinám a mohli je napravit, musíte se odříznout od veškerých rušivých podnětů. Nestyďte se vypnout si telefon nebo zablokovat čísla. Vaše energie je vaše a veškerou ji teď potřebujete pro sebe.

Informační přehlcení je typickým rysem moderní doby, který nepřímo způsobuje množství dalších neduhů. Uvědomte si, že pokud jste závislí na příjmu informací, nejste svobodní. Vypěstujte si zvyk stahovat se mimo vliv veškerých informačních toků - nemusí jít o odlehlou chatu v horách. Horské útočiště je nejlepší mít kdykoliv v dosahu, tam kde žijete, ve své mysli. S tím souvisí následující krok.

3. Stáhněte se fyzicky nebo ve své mysli na místo, kde se cítíte nejvíce bezpečně.

Ideální je, pokud takovým místem je váš aktuální domov. Bohužel, ne vždy tomu tak je. Může to být místo v přírodě, váš astrální chrám nebo místo ze snů či místo, které jste navštívili v minulosti. Vnímejte na něm každý detail. Toto "cvičení" je nejlepší formou ochrany, rychlejší a účinnější než vizualizace bariér, vajíček světla atd.

Pokud jste právě zjistili, že takové místo ve svém životě nemáte a nikdy jste neměli, právě jste odhalili jednu z kořenových příčin svého zhroucení. Potřeba bezpečného útočiště, která je nejvíce zosobněná domovem, je natolik základní, že veškeré ostatní jsou vůči ní druhotné. Pokud se necítíte bezpečně na místě, kde žijete, s lidmi, s nimiž žijete, odložte veškeré ostatní cíle a zaměřte se nejprve na tuto oblast. Zázemí dramaticky ovlivňuje vaše zdraví, schopnost navazovat vztahy i uspět v práci. Nemůžete ignorovat základnu svého života.
 

4. Naslouchejte svým pocitům v těle, lokalizujte je a zapište si první slova, která ucítíte.

Můžete si je také nakreslit do diagramu svého těla. Kdykoliv se cítíte nesnesitelně, zvote následující postup meditace:

  • Pojmenujte nejvýraznější pocit, který zažíváte (např. tíseň, strach, sevření...). Pojmenujte ho nahlas nebo v mysli.
  • Lokalizujte tento pocit někde na těle. Pojmenujte svůj pocit v těle (např. "tíseň v nohách").
  • Pojmenujte celý svůj prožitek a pozorujte, co se stane (např. "Cítím tíseň v nohách")
  • Váš prožitek se nejspíše mírně změní. Pokračujte.

 

5. Otevřete si první čakru a doplňte energii ze země.

První čakra se nachází na konci páteře a představuje přívod vitální energie do těla. Otevřít si ji můžete kyvadlem, pouhou vizualizací nebo ještě lépe fyzickým cvičením - masáží chodidel, dupáním..

Nabijte svoje obvody přiložením rukou na první a sedmou čakru, která se nachází na vrcholku hlavy, po dobu několika minut a pak ruce prohoďte. Ohřejte se, obklopte se červenou barvou. Dejte si čokoládu nebo kávu, které mají vynikající účinky pro doplnění vitality. Ptejte se svého těla, co by mu nyní udělalo dobře a udělejte to.

6. Přesuňte svou pozornost k pozitivním myšlenkám

Pokuste se přeformulovat všechny své automatické pocity a myšlenky do formy alespoň trochu pozitivnější. Například místo malování katastrofických scénářů se soustřeďte na to, co právě nyní děláte pro zlepšení a že ve skutečnosti vůbec nevíte, co přijde za pár hodin nebo dní.

A pokud jste četli o pozitivním myšlení a propadáte panice, že si přivoláváte svým negativním myšlením pohromu, uklidněte se: to, co vytváří vaši budoucnost, jsou daleko více vaše činy než myšlenky. Soustřeďte se tedy na ně. Nezáleží na tom, jak se cítíte u toho, když uděláte správnou věc, důležité je, že ji uděláte. No a co, že teď nesmýšlíte pozitivně? Máte na to plné právo. Je vám mizerně. Dovolte si pojmenovat přesně svoje prožitky (viz bod 4)
 

7. Mějte něco – esence, homeopatika, magický olej, kámen aj. pro akutní doplňování energie.

Tento bod se týká spíše prevence, ale nikdy není pozdě dovybavit si svou přihrádku první pomoci. Já s sebou například nosím Bachovu krizovou esenci, magický parfém, krystaly a homeopatické léky nebo oleje. Už samotné vědomí, že u sebe něco máte, co vám pomáhá, bude snižovat vaši úzkost.

8. Vyhradte si pravidelný čas kdy budete moci být nerušeni jen v kontaktu se sebou.

Měl by to být jeden ze sedmi dní, hodina denně, alespoň dva souvislé týdny v roce. Slyším vaše námitky. Bohužel, vaše tělo a duše nejsou výkaz práce, kterému nalžete cokoliv a pak ho odevzdáte a neděje se vůbec nic. Vaše tělo a duše jsou jako farma: když letos nezasejete a pravidelně nehnojíte, příští rok prostě nic nevyroste.

9. Ujistěte se, že budete mít každý den alespoň 8 hodin spánku k dispozici.

Pokud jste si vytvořili životní styl (např. díky dojíždění), ve kterém nemáte dost času na spánek, koledujete si o nejhorší. V nemocnici nebo psychiatrické léčebně na něj budete mít dostatek času. Tvrdý spánek a oživení snů jsou jedním ze základních příznaků úspěšné léčby, ať už se jedná o energetická ošetření, magické rituály nebo homeopatii. Může se vám stát, že prostě vytuhnete, i když to nečekáte.

Pokud máte potíže se spánkem, je o to důležitější, abyste se ukládali bdělým rituálem, a min. hodinu před ulehnutím se nevystavovali žádným rušivým vjemům a myšlenkám (viz předchozí body). Spánek je základním zdrojem vaší psychické energie. Vydržíte bez něj ještě méně než bez vody.

Jakmile se vám podaří spát a trochu se uvolnit, začnete mít sny, které je vhodné si zapsat a vyložit. V době krize vždycky obsahují konkrétní naléhavé informace o tom, co vaše duše a tělo potřebují.